اهمیت قهوه تازه از نظر علمی

 

همه می دانند که مصرف موادغذایی به صورت  تازه بهتر می باشد. دانه های قهوه تازه، اولین و مهم ترین عامل است که می توان از قهوه بهترین مزه  و کیفیت را استخراج کرد. هنگامی که شما در سوپرمارکت محلی خود نگاه می کنید، تصور می کنید که قهوه ای که در قفسه ها دیده می شود، تازه می باشد، در حالیکه این معمولا دور از واقعیت است.

تاریخ روست:

چرا توجه کردن  به “تاریخ روست” روی بسته های قهوه ای که در فروشگاه های خرده فروشی خریداری می کنید، مهم است؟

دانه های قهوه که روست شده اند، خنک شده، یا به صورت دانه یا آسیاب در قوطی یا بسته بندی قرار داده می شوند. تا زمانی که آنها را به خانه بیاورید، ممکن است چند هفته

یا حتی ماه از روست کردن دانه ها گذشته باشد. این یک مشکل است، چون دانه های قهوه لحظه به لحظه که از زمان روست یا بودادن آنها می گذرد، عطر و طعم خود را از دست می دهند. به طور مثال طعم و مزه “اسپرسو تازه” بهتر است زیرا به واقعیت طعم آن قهوه نزدیکتر است و در طعم آن غنای بیشتری وجود دارد.

از نظر علمی “تازگی” در مورد قهوه به چه معناست؟

برای پاسخ دادن به این پرسش، ما نیاز به غرق شدن در فعل و انفعال های شیمیایی و فیزیکی و آنچه که در دانه های قهوه، در اثر روست کردن (بودادن) آنها در حرارت بالا اتفاق می افتد، داریم.

به محض این که شما دانه های قهوه خام را به حالت خوشمزه قهوه ای بو می دهید، شما عاشق عطر و بو طبیعی آنها می شوید، ولی عطر و روح قهوه شروع به تضعیف می کند.

اساسا، ساختار شیمیایی حبوبات تغییر می کند و پس از آن، آنها شروع به از دست دادن طعم و عطر های مطلوب خود می کنند و می توانند طعم های نامطلوب و نا خواسته را تجمع می دهند و بو محیط اطراف خود را، جذب می کنند.

برخی از مهمترین ترکیبات شیمیایی مانند: رایحه و بوی شیرین “آلدئیدها” (Aldehydes) و پیرازین (Pyrazines) که به سرعت با تماس با هوا حتی قبل از بسته بندی کردن، تبخیر می شوند- و حتی در شرایط کم اکسیژن و یا در داخل بسته بندی های خلاء قهوه نیز این فرآیندها ناگزیر انجام می شوند.

ساختارهای شیمیایی قهوه سبز:

ساختارهای شیمیایی درون یک دانه ی قهوه ی خام معمولا مانع این اتفاق می شوند، اما با توجه به اینکه دانه ی قهوه در درجه حرارت بالا روست شده، تنظیم این پارامترها بر تازگی قهوه اهمیت دارد. این دلیل توضیح می دهد که چرا همیشه توصیه می شود که قهوه، تازه بوداده شده، تازه آسیاب شود و تازه دم آورده شود- به عنوان راه هایی برای کنار گذاشتن سه دشمن قهوه – گرما، اکسیژن و رطوبت بیان می شود.

بازمیگردیم به ترکیبات و گازها که به عنوان طعم و عطر و بوی دلخواه، از دانه های قهوه را خارج می شوند، اکسیداسیون آنها سبب بوجود آمدن ترکیبات غیرمعمول بیشتری می شود، که باعث کاهش کیفیت می شود. رطوبت و قرار گرفتن در معرض اکسیژن می تواند این فرآیندهای منفی را شتاب دهد – به ویژه در فصل تابستان در مناطق با رطوبت بالا، اهمیت ویژه ای دارد.

اهمیت دانه های تازه بو داده برای عطر و طعم:

بین دانه های قهوه ی خام (دانه سبز قهوه) و قهوه تازه روست شده تفاوت بزرگی وجود دارد. یکی از اهمیت های دانه های قهوه تازه بو داده این است که: عطر و طعم  واقعی قهوه را در بهترین حالت خود ارائه می کند در حالی که قهوه نگهداری شده، ممکن است طعم تلخ و کهنه داشته باشد.

دانه ی قهوه تازه روست شده همچنین نوعی قهوه را ارائه می دهد که به طور طبیعی سرزنده و شیرین است و مشخصات عطر و طعم خاص برخی از دانه های قهوه را قویتر احساس و در نهایت می توان تازگی قهوه را ساده تر چشید. دانه های قهوه تازه بو داده همچنین به شما اجازه می دهد که عطر و بو فزاینده ای را تجربه کنید.

عطر قهوه:

عطر قهوه یکی از ویژگی های مهم است که باعث اضافه شدن سیری از “تجربه قهوه خوب و کامل” می شود. هنگامی که شما فرصتی برای بوییدن دانه های روست نشده را به دست می آورید و شما یک قهوه خام را بوکرده اید، اما زمانیکه که شما یک مشت از دانه های قهوه تازه روست شده را استشمام می کنید، خواهی فهمید که قهوه واقعی چه بوی مطبوعی دارد.

عطر و بوی دلپذیر و شدید دانه های قهوه تازه بو داده، همچنین دارای خاصیت درمانی است و توانایی بیدار کردن و تحریک حس ها و رها کردن آندورفین ها Endorphins (مسکن‌ طبیعی بدن) را دارد.

دانه های قهوه تازه روست شده همچنین مهم هستند زیرا باعث می شود که برای دوستداران قهوه، کیفیتی منحصر بفرد در هرفنجان قهوه ای را که آنها می نوشند، به ارمغان آورد. و در نهایت بهترین دانه های قهوه تازه روست شده که توسط روسترهای بسیار ماهر در دوره پخت ها آماده می شوند، در دسترس می باشند.

(انتشار با ذکر منبع www.onlinecoffee.ir )

 کوک بنوش، کوک شو

دانستنیهای قهوه

اهمیت قهوه تازه از نظر علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *