انواع اسپرسو ساز براساس محرک

 

قهوه ساز اسپرسو:

قهوه ساز اسپرسو یا اسپرسو سازها دارای انواع مختلف طرزکار بر اساس محرک آنها  هستند. منظور از محرک، روش تحریک قهوه برای گرفتن نوشیدنی یا اصطلاحا “شات گرفتن” می باشد.

با توجه به نوع مکانیسم محرک، ماشین آلات متنوع اسپرسو شامل: اسپرسو ساز با محرک پیستونی، اسپرسو ساز با محرک بخار آب، اسپرسو ساز با محرک پمپی و اسپرسو ساز با محرک پمپ هوا  هستند.

 

۱- دستگاه اسپرسو ساز با محرک پیستونی:

ماشین اسپرسو ساز با محرک پیستونی با کمک پیستون (اهرم متحرک) عمل می کند. همچنین به عنوان ماشین اسپرسو تحت “عملکرد اهرمی” شناخته شده است، که در بخش دیگری توضیح داده می شود.

دو نوع مختلف از ماشین اسپرسوساز با محرک پیستونی وجود دارد: ماشین اسپرسو ساز پیستونی به صورت دستی و ماشین اسپرسوساز پیستونی به صورت فنری.

در این نوع اسپرسو ساز، یک پیستون برای ایجاد آب تحت فشار استفاده می شود. فرآیند ایجاد آب تحت فشار را اصطلاحا، “یک شات کشیدن” می نامند.

در چنین دستگاه اسپرسو ساز محرک پیستونی، کاربر پیستون را می فشارد و یک شات از آب تحت فشار تولید می شود. فشار تولید شده با کمک این نوع ماشین اسپرسو ساز به میزان ۸ تا ۱۰ بار(Bar)  می رسد.

اسپرسو سازهای با عمکرد دستی، با فشار دست انسان این فشار را ایجاد می کند و با کمک مکانیسم تحریک بوسیله پیستون قهوه اسپرسو را تهیه می کند. این نوع قهوه اسپرسو سازها برای مصارف خانگی مناسب است و روش تحریک پیستونی در  قهوه اسپرسو سازها عملکرد ساده ای دارد.

اسپرسو ساز پیستونی

 

۲- ماشین اسپرسو ساز با محرک بخار:

قهوه اسپرسو سازها با محرک بخار در دسترس و با قیمت کم هستند. آنها از فشار آب داغ برای ساخت قهوه اسپرسو استفاده می کنند. تنظیم دستگاه شامل جوشاننده با سری متفاوت، که باعث می شود همزمان انواع مختلف قهوه را بسازد. این اولین نوع قهوه اسپرسو ساز بوجود آمده به صورت مدرن می باشد.

برای بکاررفتن به منظور ساخت قهوه اسپرسو، یک جوشاننده برای تولید بخار در این نوع ماشین آلات اسپرسو ساز وجود دارد. این نوع قهوه اسپرسو سازها در مقایسه با اسپرسو سازهای پمپی، فشار بالایی تولید نمی کنند. فشار تولید شده در آن نسبتا متوسط و کافیست که برای شما قهوه اسپرسویی با کیفیت قابل قبول تهیه کند.

اسپرسو ساز بخار

 

۳- دستگاه اسپرسو ساز با محرک پمپ:

همانطور که ما به سمت اتوماسیون حرکت می کنیم، ماشین اسپرسوساز با محرک پمپی اولین قدم بسمت این سیر است. این اولین نوع قهوه ساز اسپرسو است که به جای نیروی انسانی از موتور الکتریکی استفاده می کند و در حال حاضر، یکی از رایج ترین طرح های قهوه ساز موجود در بازار است.

در این نوع قهوه سازها به طور کلی از پمپ پیستونی سلونوئید استفاده می شود و در بیشتر موارد، پمپ مورد استفاده از نوع Positive Displacement  است.

بهترین قسمت در مورد استفاده از پمپ محرک الکتریکی در قهوه ساز شما این است که پمپ برای شما یک فشار و جریان ثابت آب را تامین می کند و شاید به همین دلیل، این نوع ماشین آلات اسپرسو ساز بسیار محبوب هستند.

قهوه ساز اسپرسو با محرک پمپی یکی از بهترین قهوه ساز در حال حاضر است. همچنین، این یکی از گزینه های مورد علاقه برای مشتریان می باشد. آسان برای استفاده و تهیه قهوه اسپرسو با کیفیت خوب و قابل اطمینان، از مشخصه های قابل توصیف این دسته از قهوه سازها می باشند.

اسپرسو ساز پمپی

 

۴- ماشین اسپرسو ساز با محرک پمپ هوا:

ماشین آلات اسپرسو با محرک پمپ هوا، اختراع اخیر در زمینه قهوه سازها هستند. اساسا دستگاه اسپرسو ساز پمپ هوا، ما را به هوا فشرده برای تولید فشار مورد نیاز برای تهیه نوشیدنیهامون کمک می کند.

پمپ هوا، آب گرم تحت فشار را بر روی قهوه جاری می کند. یک نوع فلاسک گرمایی، این آب داغ را حمل می کند. با کمک یک کمپرسور الکتریکی یا یک پمپ دستی، هوا فشرده تولید می شود. این دستگاه همچنین می تواند از نیتروژن و نیز کارتریج دی اکسید کربن برای تولید فشار استفاده کند.

این نوع ماشین اسپرسو ساز در ابتدای قرن بیست و یکم در بازار عرضه و متداول شده است. در حال حاضر نیز نوآوری هایی در ساخت این محصول و در همه دستگاه های اسپرسو ساز انجام می شود. بهترین فاکتور از ماشینهای اسپرسو سازمحرک پمپ هوا، اندازه کوچک و وزن آن است. ماشین اسپرسو ساز محرک پمپ هوا را می توان به راحتی با دست خود نگه دارید و در هر کجا برای آماده کردن نوشیدنتان حمل کنید.

اسپرسوساز پمپ هوا

 

(انتشار با ذکر منبع www.onlinecoffee.ir )

 کوک بنوش، کوک شو

 

فروشگاه

دانستنیهای قهوه

انواع اسپرسو ساز براساس محرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *